Posnetek: Svitlana Prykhodko
Etnolog in kulturni antropolog Rajko Muršič ter evolucijska antropologinja, biologinja in kognitivna znanstvenica Zarja Muršič sta predstavila svoje poglede na končanje pandemije z družboslovnega in naravoslovnega zornega kota.
Izhajajoč iz dvomesečne izkušnje domačega laboratorija za spremljanje pandemije, sta predstavila globalne in lokalne perspektive, ki obsegajo spremenjene in nespremenjene načine življenja, primerjavo pristopov k obvladovanju epidemije po svetu, pričakovanja v naslednjih nekaj mesecih in letih, statistične in druge modelske pristope ter politične in kulturne dimenzije epidemije v Sloveniji ter pandemije po svetu.
Knjižnica Otona Župančiča
Posnetek: Svitlana Prykhodko
Posnetek: Svitlana Prykhodko
Projekt Dodatno usposabljanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami za socialno vključenost in prehajanje na trg dela.
Predavanje iz cikla Znamenite Slovenke
Predavajo: mag. Olga Paulič, dr. Vesna Koželj Oblak, Petra Platner, Mojca Slana, Meta Hvaliček, Marjana Rančič, Breda Levec, glasba Hana Feguš, violina
Dvorana Slovenske Matice v Ljubljani, 23.10. 2019
Posnela, uredila in objavila: Jerneja Čater
Predavanje iz cikla Znamenite Slovenke
Predavata dr. Katja Mihurko Poniž in dr. Bogomila Kravos Dvorana Slovenske Matice v Ljubljani, 25. 9. 2019
Posnela: Maruša Čater
Uredila in objavila: Jerneja Čater
V sodelovanju z Ženskim odborom MIRA pri Slovenskem centru PEN začenjamo niz predstavitev znamenitih Slovenk iz naše kulturne zgodovine in zgodovine znanosti na Slovenskem. Kot prvo bomo predstavili igralko Avgusto Danilovo, rojeno Gostič, ki se je rodila pred 150. leti. Znamenito gledališko ustvarjalko bosta predstavili dr. Katja Mihurko Poniž, profesorica s Fakultete za humanistiko Univerze v Novi Gorici, in dr. Bogomila Kravos, ki je o Avgustu Danilovi obširno pisala tudi v pregledu gledališke dejavnosti na Tržaškem Slovensko gledališče v Trstu 1848–2018, nedavno izdanem pri Slovenski matici.
O knjigah uvodoma. Razprava na temo: Z mesom iz farm dobimo substance obremenjene s hormoni, ostanki zdravil, meso je prežeto z žalostjo in razočaranjem živali. Kar mi od živali dobimo so substance, energije življenja in duševnosti. In da je danes toliko depresivnih ljudi, je deloma tudi zato, ker se s to depresijo hranijo. Če bi se pogovarjali o 4 delnosti narave in človeka, o mineralnem svetu, o rastlinskem svetu, o svetu živali in o človeku, potem bi lahko resnično na tem Steinerjevem prikazu ugotovili, da je vse kar je na svetu, naravnano na podporo človeku za njegov razvoj. Rastline nabirajo substance za človeka, žival določene sposobnosti, moči itd. in substance za človeka. In iz kozmosa vse priteka za človeka.
Posnetek: Mirjana Brelih(Zelena nit), oprema: PEST - društvo za človekove pravice
30 do 50% plodnosti je zemlja izgubila. Strokovnjaki v Sloveniji že govorijo o utrujenosti zemlje. Zemlja umira in naloga človeka je, da jo ponovno oživlja.
Posnetek: Mirjana Brelih(Zelena nit), oprema: PEST - društvo za človekove pravice
Posnetek: Mojca Dular
So v preteklih časih bolj spoštovali in cenili starejše zaradi njihove modrosti in izkušenj? Že antična Grčija je navkljub čaščenju mladosti spoštovala starejše filozofe, pesnike, vladarje. Tudi v rimski republiki so imeli starejši pomembno vlogo, npr. kot senatorji. Kako je danes? Jih danes dovolj spoštujemo?
Knjižnica Otona Župančiča
Plodnost zemlje se zmanjšuje. Sterilnost človeka gre zelo vzporedno z izgubo plodnosti zemlje.
Posnetek: Mirjana Brelih(Zelena nit), oprema: PEST - društvo za človekove pravice
Posnetek: Mojca Dular
Splet je neskončen in je virtualen. Težave, ki nastanejo na spletu, pa lahko postanejo povsem realne. Tokrat se je predavatelj dotaknili groženj, žaljivih skupin, kraje identitete, finančnih pasti in drugih oblik nasilnega vedenja na spletu.
Predavanje organizira Društvo "UP", sofinancirata pa MOL - Urad za preprečevanje zasvojenosti in FIHO